Dlaczego Cocker Spaniel Angielski

Decydując się na Cocker Spaniela Angielskiego, w ogóle decydując się na psa jakiej kol wiek rasy, trzeba przede wszystkim zasięgnąć informacji o tej rasie jej wadach i zaletach. Musimy przeanalizować wspólnie z rodziną czy rasa którą wybraliśmy jest odpowiednia i będzie pasować wszystkim członkom rodziny. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniej hodowli.

Musimy zastanowić się czy będziemy mieć wystarczająco czasu na socjalizację, wychowanie, pielęgnacje cocker spaniela angielskiego, który jest psem dosyć wymagającym.

Odpowiednie konsekwentne lecz łagodne wychowanie jakie zapewnimy naszemu cockerowi, wynagrodzi nam trud jaki włożyliśmy w wychowanie psa. Będziemy mogli cieszyć się wspaniałym, wiernym, wesołym, wiecznie „uśmiechniętym” przyjacielem na długie lata. :)

 

Cocker Spaniel Angielski w Pigułce

 

Zalety:

- Cockery są bardzo inteligentne,

-  są przyjacielskie, miłe, radosne, wesołe i uśmiechnięte :),

- kochają współprace z  człowiekiem,

- bardzo łatwo się uczą, długo pamiętają raz nauczone komendy,

-nadają się na miłego psa rodzinnego - pod warunkiem że będą mądrze prowadzone od małego, spaniel szybko sie uczy ale również złych nawyków,

- nie są uciążliwe w domu, wybiegany spaniel będzie szczęśliwy będąc po prostu z właścicielem,

- długo zachowują szczenięce wręcz zachowania i ochotę do zabawy,

- łatwo uczą się życia w stadzie, potrafią tolerować inne zwierzęta,

- małe rozmiary powodują że mogą żyć zarówno w bloku jak i w domku,

- uwielbiają pływać  i nurkować,

 

Potrzeby:

- Psy wymagające konsekwentnego lecz łagodnego wychowania i prowadzenia

- wymagające ruchu – co najmniej godzina dziennie, spisują się na torach aglity, w tropieniu, długich spacerach

- oprócz wysiłku fizycznego, potrzebują pracować umysłowo, uczyć się nowych rzeczy, rozwijać psychicznie, co więcej sprawia im to nieziemską przyjemność,

- wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji swojej długiej sierści (czesania, kąpieli, strzyżenia),

- wymaga pielęgnacji swoich uszu, które często mogą ulec jakiejś infekcji,

- nie lubią samotności, nie nadają się do trzymania na dworze, do pilnowania podwórka,

- piękny wygład to nie wszystko...spaniel to przede wszystkim pies myśliwski i o tym trzeba pamiętać...  Ma dość rozwinięty instynkt tropienia, czasem potrafi "ogłuchnąć" na wołania, zapach dla niego będzie nieraz bardziej interesujący niż smaczki...

 

Wady:

- Gubią włos cały rok do czego trzeba przywyknąć

- bywają uparte, szczególnie jeśli stwierdza że coś może być po ich myśli a nie właściciela.

-cwaniak, każdą niekonsekwencję właściciela potrafią wykorzystać na swoją korzyść,

- zdarzają się osobniki bardziej dominujące

- zdarzają się osobniki dosyć szczekliwe

- niektóre to ogromne łasuchy … XD

- cocker spaniele angielskie są podatne na genetyczne choroby oczu prcd-PRA oraz chorobę nerek FN, należy sprawdzić czy rodzice szczeniąt są przebadani pod katem tych chorób.

- Spaniele mają predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, na co również powinni być przebadani rodzice naszego przyszłego pupila.

- rozpieszczony i niewychowany cocker spaniel może stać się niezwykle uparty, nieusłuchany i zaborczy

 

Podsumowując.

Cocker Spaniel Angielski to wesoły, radosny o dość dużym temperamencie, miłym charakterze i usposobieniu średniej wielkości pies. Słabo znosi samotność ale przyzwyczajony do tego żeby samemu zostawać w domu jakoś to przełknie. Nie znosi bezczynności , uwielbia ruch, zabawę, szaleństwa na dworze i długie spacery. Jest świetnym towarzyszem nie tylko zabaw ale i w codziennym życiu. Najchętniej chodził by za właścicielem jak „cień. Jeśli jest Ci źle spaniel na pewno się do ciebie przytuli :] co czyni go wspaniałym przyjacielem.  Osoby decydujące się na tę rasę muszą zdawać sobie sprawę z potrzeby częstej pielęgnica sierści cocker spaniela, która zaniedbana staje się brzydka, zfilcowana, zakołtuniona, potem ciężko jest naprawić błędy w pielęgnacji i często nasz pupil po prostu cierpi (rozczesywanie kołtunów nie należy do przyjemnych).

Jeśli będziemy wychowywać naszego nowego domownika z konsekwencją, nie będziemy mieć problemów z dorosłym cockerem, który rozpieszczony i niewłaściwie wychowany może się okazać niemałym problemem. Cocker Spaniel Angielski to pies myśliwski o czym nie możemy zapomnieć, jego instynkt jest dość silny, co czasami może sprawić problemy na spacerach, perfekcyjne wyuczone przywołanie będzie w tym przypadku bardzo przydatną umiejętnością :)

Osobiście nie widzę innego psa dla Siebie niż Cocker Spaniel Angielski, kocham je za ich cudowne usposobienie, szelmowskie spojrzenie :), to jak lgną do człowieka, jak okazują mu miłość i oddanie, tę ich wesołość  i wiecznie merdający ogon :)

Może dla Ciebie też będzie takim cudownym przyjacielem ? :)