Źródło: hodowla Artax Angels

Jeżeli decyzja o zakupie pieska została już podjęta, znaleźliśmy odpowiednią hodowlę i w najbliższych dniach do naszego domu dołączy nowy członek rodziny, czas pomyśleć o tym, co powinno znajdować się w domu, aby ułatwić szczeniakowi start w nowych warunkach.

Legowisko
Każdy pies powinien mieć w domu swoje własne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i z którego może swobodnie obserwować co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Przy zakupie legowiska należy wziąć pod uwagę to, że szczeniak bardzo szybko rośnie i w kilka miesięcy będzie prawie tak duży jak typowy przedstawiciel jego rasy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup legowiska posiadającego duże, miękkie brzegi np. legowiska z wysokim rantem lub typu ponton, w którym pies czuje się bezpiecznie i jest dobrze osłonięty przed przeciągami.
Nie polecamy natomiast dla szczeniaka legowisk wiklinowych - niepohamowana w szczenięcym wieku potrzeba gryzienia może być przyczyną groźnego w skutkach udławienia się gałązką wikliny. Ze względów higienicznych dobrze jest jeśli pokrowiec legowiska daje się zdjąć i wyprać.

Miski
Przynajmniej dwie - jedna na wodę która powinna być dosyć wysoka aby spaniel nie moczył w niej długich uszu, druga na pokarm. Na początek w zupełności wystarczą miski z tworzywa z gumowymi nóżkami zapobiegającymi przesuwaniu się miski po podłodze podczas jedzenia.
Docelowo warto pomyśleć o miskach stalowych o pojemności dostosowanej do wielkości psa - są estetyczne, łatwo je myć i dezynfekować, a przede wszystkim są nie do zdarcia. Ważne aby miska była nieco za duża niż za mała - regułą jest, że porcja jedzenia zajmuje nie więcej nić połowę miski.Obroża
Rozmiar obroży najlepiej skonsultować z hodowcą i zaopatrzyć się w obrożę, która zapina się na początku na pierwszą dziurkę, tak aby szybko rosnący pies mógł używać jej maksymalnie długo. Dla szczeniaka najwygodniejsza będzie lekka parciana lub skórzana obroża podszyta filcem. Nie polecamy obroży metalowych, ponieważ zwykle nie posiadają regulacji, a przede wszystkim są ciężkie i nieprzyjemne dla delikatnej jeszcze skóry szczeniaka. Pierwsza obroża wystarczy psu najwyżej na kilka miesięcy.

Smycz
Najlepiej jeśli pierwsza smycz jest smyczą z taśmy. W przeciwieństwie do smyczy skórzanych ani zapachem ani smakiem nie prowokuje szczenięcia do jej gryzienia, jest niedroga i łatwo będzie się z nią rozstać, kiedy nasz pies z niej wyrośnie. Można też zaopatrzyć się w smycz automatyczną, która dla psów mniejszych ras będzie też smyczą "dorosłą".

Gryzaki
To różnego rodzaju artykuły spożywcze, których nie da się zjeść lub połknąć od razu, a które zaspokoją potrzebę gryzienia, jaką mają szczeniaki i młode psy, którym rosną zęby. Dodatkowym walorem dawania psom gryzaków jest oszczędzenie domowych sprzętów, dostarczenie psu zajęcia, gdy musi zostać sam, pobudzenie apetytu. Gryzaki to różnego rodzaju kości z prasowanej skóry, suszone uszy, ogony.

Zabawki
Dzięki zabawkom szczeniak może próbować swych sił jako prawdziwy myśliwy, bowiem zew natury w postaci instynktu pogoni za zdobyczą jest w młodym wieku szczególnie silny. Szczeniak potrafi niezmordowanie biegać za toczącą się piłką czy walczyć z piszczącym winylowym kotem. Zabawa to znakomity sposób budowania więzi i właściwych relacji między psem i jego panem. Nie polecamy w młodym wieku (dopóki pies nie ma stałych zębów) zabawek służących do przeciągania, mogą one bowiem zdeformować zgryz zwierzęcia. Zabawek należy mieć kilka i dawać je psu na zmianę tak aby się nie znudził.

Witaminy
Każdy intensywnie rosnący szczeniak potrzebuje witamin i minerałów do budowy swojego organizmu. Jest to szczególnie ważna w okresie wymiany zębów. Oczywiście psy ras dużych i olbrzymich potrzebują znacznie więcej witamin, a przede wszystkim wapnia - podstawowego budulca szkieletu. Ilość podawanego preparatu witaminow-wapniowego należy uzgodnić z lekarzem weterynarii.

Preparat przeciwko ogryzaniu przedmiotów

Każdy szczeniak gryzie niemal wszystko co napotka na swojej drodze. Ta niezwykle silna potrzeba związana jest z intensywnym wzrostem zębów i dziąseł, które po prostu psa swędzą. Zdarza się, że łupem szczeniaka padną wizytowe buty jego ukochanej Pani lub kable komputerowe jego ukochanego Pana. Dużą pomocą w zabezpieczeniu przedmiotów przed pogryzieniem jest preparat chroniący przedmioty przed pogryzieniem BEAPHAR Anti Knabel. Dla człowieka nie ma zapachu, a spryskane mim przedmioty po prostu psu nie smakują.