Źródło: www.coape.pl, COAPE Polska
Autor artykułu - Andrzej Kłosiński - behawiorysta zwierzęcy, psycholog, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kennel Klatka jest doskonałą pomocą w wychowaniu psa pod jednym wszak warunkiem - nigdy nie może być kojarzona z karą, jakimkolwiek negatywnym doświadczeniem i nie może być nadużywana.

"...klatka to był super pomysł, choć właściwie jej nie używam, jeśli chodzi o zamykanie w niej psa. Jest otwarta a CANADA co noc w niej śpi bez problemu i ja wprost uwielbia, jak swój domek. Jak czasami lecę na trening, to ja na godzinkę tam zamykam, ale żadnych histerii nie odstawia. Trochę było za pierwszym razem, ale teraz traktuje to normalnie. W sumie nie musiałabym jej tam zamykać, bo jeszcze nic kompletnie nam w domu nie zdemolowała, ani nie pogryzła , ale tak zapobiegawczo przeczekuje w klateczce. Mam śmieszny domek z tej klatki, bo CANA śpi w środku, a na daszku mam kołdrę i poduchę i na niej śpi Yorek-Szila, czyli mam 2 domki w 1;)" -  Szczęśliwa właścicielka CANADY młodej suczki doga niemieckiego

Jest kilka powodów, dla których warto używać Kennel Klatki:

  • - Nauka czystości w domu. W naturalny sposób, żaden pies nie lubi zanieczyszczać swojego posłania. Umieszczając małego szczeniaka w ograniczonej klatce prowokujemy niejako wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych do czasu znalezienia się we właściwym miejscu. Pamiętamy oczywiście o tym, że szczeniak załatwia się znacznie częściej, należy więc odpowiednio często wyprowadzić go poza dom i oczywiście nagrodzić. Taka nauka przebiega znacznie szybciej, a poza tym chroni dom przed zanieczyszczeniem. Dorosłym psom mającym zwyczaj oznaczania terenu klatka ogranicza terytorium, które uznają za swoje i jest doskonałym działaniem korygującym takie zachowania.

  • - Prawie każdy właściciel szczeniaka balansuje czasem na skraju załamania nerwowego, kiedy pełen niespożytej energii maluch "posprząta" dom, zajmie się wizytowymi butami swojej ukochanej pani lub przewodami komputera swojego ukochanego pana.

  • - Dla psów dorosłych przejawiających zachowania destrukcyjne kennel klatka jest doskonałą pomocą w ich opanowaniu. Oczywiście trzeba przede wszystkim określić przyczyny takiej aktywności i zająć się nimi oraz zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, jednak właściwie użyta klatka pomaga korygować takie zachowania, nie tylko przez izolację, ale także w ten sposób, że daje psu poczucie bezpieczeństwa i redukuje przeżywanie stresu.

  • - Separacja od gości i dzieci. Nie wszyscy ludzie tak jak my, właściciele psów, przepadają za nimi. Nie wszystkie też psy dobrze tolerują wszystkich obcych, zwłaszcza zaś dzieci, które mogą czasem zachowywać się nieobliczalnie.

  • - Inne sytuacje: suki w cieczce, suszenie psa po przyjściu ze spaceru (chodzi tu o ochronę mieszkania przed błotem i wilgocią), okres rekonwalescencji np. po operacji, wakacyjne wyjazdy, pobyt w hotelu lub wyjazdowy pobyt u znajomych lub rodziny, wystawy psów oraz wszelkie inne okoliczności w których przyda się zabrać dla psa kawałek jego własnego terytorium lub odseparować od otoczenia..

Jeżeli włożymy trochę pracy w zaprzyjaźnienie psa z Kennel Klatką, wkrótce stanie się dla niego jego własną norą, bezpiecznym schronieniem, gdzie będzie wypoczywał z przyjemnością z dala od domowego zamieszania. Zastosowanie Kennel Klatki opiera się na odziedziczonym po wilczych przodkach instynkcie nory. Każdy pies w naturalny sposób wybiera ciasne i osłonięte miejsce (np. pod stołem) jako miejsce wypoczynku. Wbrew naszym ludzkim odczuciom nasz czworonożny przyjaciel czuje się dobrze i uspokaja w ograniczonym, a nawet ciasnym miejscu.


Jest na rynku kilka typów Kennel Klatek - druciane, z tworzywa sztucznego, drewniane, metalowe. Część psów woli druciane klatki, które zapewniają dobrą wentylację i jednocześnie pozwalają swobodnie obserwować otoczenie. Są psy, które lepiej czują się w bardziej zabudowanych i zacisznych klatkach plastikowych czy drewnianych. Nawet jeżeli kupujemy klatkę dla szczeniaka, jej wielkość dobieramy tak, by była wystarczająca dla dorosłego psa, na tyle duża aby mógł w niej swobodnie stanąć i obrócić się zmieniając pozycję. Ponieważ pies powinien mieć stały dostęp do wody, warto zaopatrzyć klatkę w zawieszaną miskę na wodę.

Przyzwyczajanie psa do kennel klatki.

1. Na początku postaw klatkę w miejscu, gdzie toczy się życie rodzinne i gdzie najczęściej przebywają domownicy, a zatem i pies, np. w pokoju gościnnym. Jeżeli pies jest szczeniakiem przenieś klatkę na noc do swojej sypialni - sprzyja to skojarzeniu bycia w klatce z poczuciem bezpieczeństwa. Gdy pies się do niej przyzwyczai i uzna za swoje własne miejsce, można klatkę przenieść tam gdzie pies ma być na stałe, np. w korytarzu czy kuchni.

2. Włóż do klatki posłanie psa, a jeżeli to szczeniak, kawałek szmatki z zapachem Twoim lub kojca, w którym był wychowany i przez pierwszych kilka dni nie zamykaj drzwi klatki. Wrzuć do klatki zabawki lub gryzaki i baw się z psem właśnie w takie wrzucanie zabawek i gryzaków. Karm psa wyłącznie w klatce. Wkrótce pies zrozumie, że rzeczy wesołe i dobre mają miejsce tam właśnie.

3. Ćwicz z psem komendę "Na miejsce !" zachęcając go jednocześnie smakołykiem do wejścia do klatki. Jeżeli to zrobi pochwal psa i daj mu coś dobrego. Lepiej jest taki trening prowadzić z psem, który jest zmęczony i wybiegany. Chętniej wtedy zostaje w klatce. Nigdy nie zmuszaj psa do wejścia do klatki, a jeżeli nie chce wykonać polecenia, zignoruj całą sytuację i psa. Pamiętaj - cierpliwość i wytrwałość to najlepsi przyjaciele w wychowaniu nie tylko psa. Jeżeli czujesz, że tracisz cierpliwość przerwij ćwiczenie i wróć do niego za jakiś czas. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, każdy uczy się w nieco inny sposób i w nieco innym tempie.

4. Jeżeli po kilku dniach pies lubi wchodzić do klatki, zamknij drzwiczki na pół minuty, otwórz je i pochwal psa. Wydłużaj czas zamkniętych drzwi. Jeżeli pies w tym czasie próbuje się wydostać, zignoruj jego zachowanie, a gdy przestanie, natychmiast go wypuść i pochwal (chodzi o to, by pies nie uczył się, że jego zachowanie przynosi skutek w postaci otwarcia drzwi).

5. Zostawiaj psa w zamkniętej klatce na klika, kilkanaście minut podczas obecności domowników, najlepiej po spacerze, dając mu coś do gryzienia (suszone uszy, kości z prasowanej skóry lub choćby kawał ususzonego chleba). Pamiętaj, że gryzienie i żucie jest dla psa naturalnym zajęciem kiedy ma zostać bezczynne, a dla ząbkujących szczeniaków jest nawet pilną potrzebą.

6. Jeżeli zostawiasz psa w klatce, pamiętaj, żeby był wybiegany. Dotyczy to zwłaszcza w wypadku szczeniąt, mających ogromną potrzebę ruchu. Podczas Twojej nieobecności nie zostawiaj szczeniaka na dłużej niż 2-3 godziny. Dorosły pies może spędzić w klatce nawet 8 godzin, oczywiście pod warunkiem zapewnienia mu dostatecznej ilości ruchu przed i po pobycie w klatce.