Najpierw trzeba oczywiście zgłosić psa na wystawę i trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej (wystawy międzynarodowe przyjmują zgłoszenia ok. 1,5 miesiąca a krajowe na 1 miesiąc przed terminem imprezy). Z kalendarzem wystaw organizowanych co roku. możesz zapoznać się na stronie ZKwP w dziale wystawy, tam też przy każdej z nich jest informacja o terminie wystawy, terminie zgłoszeń, wykazie sędziów którzy będą nas oceniać i formularz aby zgłosić pupila . Wystawy są oczywiście odpłatne. Wszystko szczegółowo wyjaśnią wam w odpowiednich oddziałach ZK. Jak wcześniej we "wstępie na temat wystaw" pisałam Związek Kynologiczny w Polsce organizuje następujące rodzaje wystaw: wystawa krajowa, międzynarodowa, klubowa i wystawa championów. Początkującemu wystawcy proponuję zacząć od wystaw krajowych.
Psa można zgłosić do jednej z następujących klas:
- klasa baby (do 3-6 m-cy)
- klasa szczeniąt (6-9 m-cy)
- klasa młodzieży (9-18 m-cy)
- klasa pośrednia (15-24 m-cy)
- klasa otwarta (pow. 15 m-cy)
- klasa użytkowa (pow. 15 m-cy, jeśli pies ma certyfikat użytkowości)
- klasa championów
- klasa weteranów (pow. 8 lat).
Na wystawach klubowych organizuje się dodatkowe klasy. O wieku psa decyduje dzień przed wystawą. Pies w wieku 15-24 m-cy może być zgłoszony do więcej niż jednej klasy. Dobrze jest wybierać wówczas grupę niższą wiekowo (np. 15-miesięczny pies może być oceniany w młodzieży, klasie pośredniej lub otwartej – najlepiej zgłosić go do klasy młodzieży lub pośredniej, gdzie będzie startował z psami lżejszej budowy a nie z tymi w pełni rozwiniętymi).
Aby zgłosić psa na wystawę potrzebny będzie rodowód (z wyjątkiem szczeniąt i młodzieży gdzie piszemy "w przygotowaniu"), którego kserokopię trzeba dołączyć do zgłoszenia. Przed wystawą otrzymasz pocztą potwierdzenie przyjęcia psa – zawierające numer katalogowy, który jest jednocześnie numerem startowym.
Potem jedziemy już z naszym "wypicowanym" milusińskim na naszą pierwszą w życiu wystawę :-)
Najważniejsze, aby wystawiany pies był aktywny, wesoły (ale zdyscyplinowany), przyjaźnie nastawiony, w ciągłym kontakcie ze swoim właścicielem. Z psem należy poćwiczyć: chodzenie/bieganie przy lewej nodze, pokazywanie zębów oraz pozostawanie w pozycji stojącej przez kilka minut. Młode psy niechętnie stoją długo w jednej pozycji i mają tendencję do przysiadania. Nie będzie wielkim błędem jeśli pies od czasu do czasu usiądzie – zwłaszcza jeśli jest zmęczony. Ważne, aby pies stał w trakcie oceny indywidualnej (tzw. opisu) i zawsze wtedy, kiedy patrzy na niego sędzia. Siedzącego psa nie da się ocenić. Pies nie powinien zachowywać się na ringu zbyt swobodnie – nie może wyskakiwać na ludzi, reagować agresywnie lub lękliwie, podskakiwać w biegu czy gryźć smyczy. Nie należy jednak w żaden sposób karać ani bić za takie zachowanie. Widziałam zdenerwowanych właścicieli szarpiących swoje rozkojarzone psy i zapewniam wszystkich, że jest to godny pożałowania widok świadczący o braku elementarnej znajomości rasy jak również szacunku dla zwierzęcia. Młodym psom można pozwolić na odrobinę nieposłuszeństwa, także na wystawie, gdzie zbyt wiele się dzieje aby pies mógł skoncentrować się na wykonywaniu poleceń.
Na wystawę zabierz ze sobą:
-
- potwierdzenie przyjęcia na wystawę (oraz naklejkę z numerem startowym, jeśli ją otrzymałeś)
-
- książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie (szczepienie nie może być wykonane w czasie dwóch tygodni przed terminem wystawy)
-
- oryginał dowodu wpłaty za udział w wystawie
-
- odcinek uprawniający do odebrania katalogu
-
- ringówkę (czyli specjalną smycz do wystawiania)
-
- psie przysmaki lub zabawkę
-
- miskę
-
- karmę, jeśli czeka was dłuższa podróż
-
- "przyrząd" do czesania
-
- ręcznik/kocyk dla psa
-
- parasol (oczywiście w zależności warunków pogodowych )
Sporo czasu zajmuje znalezienie miejsca, zaparkowanie samochodu itp. więc na wystawę przyjedź trochę wcześniej. Najpierw trzeba odnaleźć sekretariat wystawy, gdzie odbierzesz naklejkę z numerem startowym (o ile nie otrzymałeś jej wcześniej pocztą) i katalog. Następnie znajdź odpowiedni ring, miejsce dla psa w pobliżu i zrelaksuj się. Bardzo ważną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa. Poruszając się w takim gąszczu psów nietrudno o psią awanturę. Zawsze więc należy mieć "oczy dookoła głowy". Nawet jeśli nasz pies jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do innych, nigdy nie wiemy jak zachowa sie ten drugi. Bardzo często wystawy odbywają się w upalne, letnie dni. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że są to bardzo niesprzyjające warunki dla psa. Dlatego należy mu się odrobina cienia pod drzewem lub chociaż parasolem i miska z wodą. Nie ma większego sensu męczenie psa ćwiczeniami przed wyjściem na ring. Lepiej, aby we właściwym momencie był wypoczęty i chętny do współpracy. I na zakończenie bardzo ważna wiadomość o której się często zapomina: Nigdy nie okazujmy swojego zdenerwowania na wystawie, gdyż momentalnie udzieli się on psu.
Sędziowanie odbywa się w następującej kolejności: najpierw psy we wszystkich klasach począwszy od szczeniąt, potem suki. Obserwuj co dzieje się na ringu. Jeśli się spóźnisz sędzia ma prawo odmówić oceny psa. Przed wejściem na ring przyklej w widocznym miejscu na ubraniu naklejkę z numerem startowym. Psa wystawia jedna osoba, na zmianę wystawcy po wejściu na ring musi wyrazić zgodę sędzia.
Najpierw wystawcy ustawiają się w szeregu, w kolejności numerów startowych. Następnie wszyscy biegną dookoła ringu, pies biegnie po Twojej lewej stronie. Ważne jest utrzymanie pewnej odległości pomiędzy psem biegnącym przed Tobą. Jeśli znajdujecie się zbyt blisko siebie – zwolnij, w przeciwnym razie pies nie będzie poruszał się harmonijnie. Ruch jest bardzo ważną częścią oceny. Pies powinien poruszać się żwawo, płynnie, kończyny przednie i tylnie powinny pracować równolegle do osi ciała. Ociężały ruch obniży ocenę psa, podobnie jak wyskoki i próby wymknięcia się z ringu (na szczenięta i młodzież sędzia spojrzy zapewne łaskawszym wzrokiem). Teraz rozpoczyna się opis każdego psa po kolei – najpierw sędzia lub asystent sprawdzi ząbki a u psów jądra (czy są 2 i na miejscu) a potem zostaniesz poproszony o pobiegnięcie z psem w linii prostej od i do sędziego (czasami dodatkowo po trójkącie, okręgu). Następnie sędzia poprosi Cię o podejście do stolika, gdzie ustawisz psa w pozycji wystawowej (czasami też na stoliku). Pies powinien stać a jeśli przysiada, przejdź kilka kroków w tył lub zmień stronę. Warto ustawiać psa "korzystniejszą dla oka" stroną do sędziego :-) Najlepiej zachęcić psa do stania trzymając w ręku smakołyk lub ulubioną zabawkę. Jest to dość ważny moment, ponieważ od ustawienia psa w pewien sposób zależy jego ocena. Zwróć uwagę na odpowiednie ustawienie tylnych kończyn - przy odrobinie wprawy możesz korygować ustawienie kończyn psa. Po ocenie indywidualnej wracasz do szeregu (lub opuszczasz ring).
Zakończenie sędziowania przebiega różnie – najczęściej psy ubiegające się o lokaty pozostają, reszta opuszcza ring. Sędzia może jeszcze prosić o bieganie po okręgu i w linii prostej w celu porównania psów, co do których ma wątpliwości. Następnie ustala lokaty.
Ocena psa, choć oparta o definicję wzorca, jest sprawą subiektywną. Nie każda przegrana jest porażką. Nawet ocena doskonała bez lokaty jest powodem do dumy. Niezależnie od tego, czy pies spełnił Twoje oczekiwania czy też nie, postaraj się aby udział w wystawie dobrze mu się kojarzył. Nie można traktować złej oceny jako wyroku na psie. Pewne rzeczy można poprawić, poćwiczyć bieganie czy stanie w pozycji, zadbać o lepszą kondycję. A jeśli i to nie da rezultatu – kochaj swojego psa tak, jak on kocha ciebie i nie proś o więcej.